Kdo je manipulátor

18.11.2022

Když se řekne manipulátor, snadno si představíme zlého člověka, který nás ovládá jak šachové figurky a postupně nás dostane do předem připravených situací. Ale ono to tak většinou nebývá. Samozřejmě existují predátoři, kteří si ubližováním ostatním léčí své vlastní bolesti, kteří chtějí cítit nad ostatními moc, kteří dokonce mají i násilné sklony. Ale pak také existují manipulátoři, kteří to nemyslí vědomě zle.

Často se jedná jen o zraněné lidi, kteří využívají naučených a zraňujících vzorců chování, aby sami utekli svým obavám a uspokojili své potřeby. Jsou zranění a manipulace je pro ně ověřený způsob chování, skrze které dosáhnou toho, že je ostatní opečovávají, věnují jim pozornost, a dávají jim to, co potřebují. Neumí si o naplnění svých potřeb říct jinak. Používají postupy manipulace prostě proto, že jiný způsob chování ani neznají. Ani je nenapadne, že by tímto chováním mohli někomu ubližovat. A když se s tímto nařčením setkají, nechtějí si ho přiznat a zavírají před ním oči.

Jaké chování tedy manipulátoři volí?

  • Znehodnocují a ignorují Vaše pocity. Zejména ty, které se jim v danou chvíli nehodí, které jim nastavují zrcadlo, nebo které jdou proti manipulaci.
  • Využívají pocitů viny. Když se cítíte provinile, je mnohem snazší Vás přesvědčit k něčemu, co nechcete. Třeba že musíte přijmout / souhlasit s něčím, co nechcete.
  • Staví se do role oběti. Kombinace lítosti a pocitu viny je velmi silný manipulační prostředek.
  • Gashligting. Přesvědčují Vás o tom, že Vaše vidění reality je špatné a oni to ví / vidí lépe. Výsledkem je, že si přestáváte věřit, ztrácíte sebevědomí a někdy se až můžete stát na manipulaci závislý.
  • Dělají si z Vás legraci. Jedna z forem manipulace jsou vtipy, kdy se směje jen jeden. Neustálé ponižování, posmívání, zraňující rádobyvtipné poznámky... To vše vysílá signál, že Vás druhý odsuzuje a Vy jste špatní.
  • Nikdy neuznají svou vinu. Znamenalo by to pro ně ukázat slabost a nedokonalost.
  • Potřebují mít kontrolu. Potřebují všechno vědět, mít vše pod kontrolou a ideálně kontrolovat i Vás. Někdy se může jednat o nevinné otázky, jindy o konstantní nevyžádané rady.
  • Uráží se a mlčí. Mlčení je častá forma manipulace, která Vás nutí přemýšlet, co jste udělali špatně / řekli špatně / proč se to stalo... Pak se cítíte zmatení a přichází pocit viny.
  • Odmítají Vaše hranice. Vytyčování hranic si berou velmi osobně a jako útok. Negativně reagují i na drobnosti a schválně je nerespektují.
  • Soudí a odsuzují. Manipulátoři Vám vždy rádi připomenou, co všechno jste v životě udělali špatně. A co všechno je na Vás špatně, i ty nejmenší a nedůležité detaily. Snižují Vám tím sebevědomí a sebedůvěru.
  • Zajímají se především o sebe. Manipulace je nejčastěji výsledkem zranění a manipulativních naučených vzorců chování a myšlení. Manipulátoři jsou často příliš zaujati sami sebou, svým zraněním, svými potřebami a svými emocemi. A tak nemají kapacitu na vnímání ostatních. A na pohled na sebe sama s nadhledem. Proto se soustředí jen sami na sebe a své vlastní prožívání. Je pro ně velmi obtížné se soustředit na potřeby a pocity někoho jiného.

Občas může být těžké poznat manipulátora. Možná jste už na manipulaci tak zvyklí, že Vám to ani nepřijde. Možná jste se s ní naopak v životě výrazně nesetkali. A možná je pro Vás těžké tento fakt přijmout, protože se jedná o někoho, kdo je Vám blízký, kdo je pro Vás důležitý, a tak se snažíte před fakty zavírat oči.

Pokud máte s manipulací zkušenosti a chtěli byste se tomuto chování lépe bránit / vyhnout se mu, budu rád když mě kontaktujete a domluvíme si setkání.